ZIUA COMUNEI SAVINEŞTI – 2015

Duminică, 16 august 2015, locuitorii comunei Săvineşti s-au bucurat de serbarea câmpenească organizată cu prilejul celei de a şaptea ediţii a  Zilei Comunei Săvineşti, eveniment la care au participat şi elevii Şcolii Gimnaziale ”I.Gervescu” care au prezentat un bogat program artistic.

Programul artistic a debutat cu evoluţia grupului vocal al şcolii, ”Note muzicale”, coordonat de prof. Daniel Miron.

Pentru prima dată prezentă pe o scenă, eleva Miruna Boboc din clasa a VII-a A a încântat publicul prezent cu interpretarea a două melodii de muzică uşoară din repertoriul internaţional.

Eleva Bianca Horciu, alături de Ansamblul de dansuri populare al Şcolii Gimnaziale ”I.Gervescu” Săvineşti, coordonat de instructor coregraf Claudiu Luchian, a interpretat două melodii de muzică populară.

Prezentă pe scenă şi la această ediţie a Zilei comunei Săvineşti, ca în fiecare an, eleva Denisa Popa a interpretat două melodii de muzică populară şi un cântec ţigănesc fiind răsplătită de public cu aplauze îndelungate.

Un moment artistic deosebit, răsplătit cu ropote de aplauze de publicul prezent a fost realizat de eleva Maria Galan care a interpretat două melodii de muzică uşoară din repertoriul propriu.

Aplaudată la scenă deschisă a fost şi micuţa Ingrid Avasilcăi, elevă în clasa a I, care a interpretat o melodie de muzică populară şi una de muzică uşoară.

Programul artistic al elevilor Şcolii Gimnaziale „I.Gervescu” Săvineşti a fost încheiat într-o notă de veselie şi culoare prin dansul ţigănesc prezentat de un grup de eleve coordonat de prof. Oana Podaru.

Prezentatorul momentelor programului artistic a fost elevul Bogdan Romedea.