Programul Educația Globală – „Schimbările climatice”

Activități desfășurate la Școala Gimnazială ”I.Gervescxu” Săvinești

Pe data de 22 noiembrie 2019, elevii Şcolii Gimnaziale “I.Gervescu” din Săvineşti, s-au alăturat cu mult entuziasm Programului Educaţiei Globale, derulând o serie de activităţi pe tema Schimbărilor climatice, tot mai evidente din ultimele decenii. Coordonaţi de doamna prof. Alcaziu Andreea – Claudia, elevii au pregătit numeroase materiale – referate, proiecte, colaje, desene – cu ajutorul cărora au intervenit activ pe toată durata derulării activităţii, dând dovadă de o reală implicare şi mult interes faţă de subiectul propus.

Activitatea a debutat prin vizionarea unui material video ce a avut un impact deosebit asupra elevilor – suedeza Greta Thunberg, o adevărată militantă   pentru salvarea planetei şi reducerea efectelor încălzirii globale, a lăsat un larg ecou în conştiinţa civică a copiilor, trezindu-le interesul prin fermitatea convingerilor şi a perseverenţei de care dă dovadă. Elevii au fost fascinaţi de tinereţea acestei activiste în domeniul ecologic şi s-au arătat afectaţi de suferinţa reală a planetei, ca urmare a setei incontrolabile de putere, bani şi dominare a speciei umane.

Am decis ulterior să ne implicăm în realizarea unei mese rotunde, în cadrul căreia am dezbătut fenomenul Ȋncălzirii Globale, atât conceptual, cât mai ales din dorinţa de a identifica toate cauzele posibile ce stau la baza declanşării, manifestării, dar mai ales intensificării acestei probleme de importanţă globală. Elevii au adus astfel în discuţie numeroase subiecte incitante precum: “Impactul industrializării şi urbanizării asupra mediului”, “Toxicitatea fertilizatorilor chimici asupra solului” “Formarea efectului de seră”, “Poluarea cu metan în agricultura secolului XXI”, “Surse de poluare atmosferică în marile oraşe” etc.

Ne-am implicat apoi într-un workshop în cadrul căruia, am colaborat spre a realiza o planşă privind efectele dezastruoase ale încălzirii globale. Pe lângă caracterul aplicativ al acestei metode, am urmărit ca elevii să coopereze unii cu ceilalţi, să îşi consolideze relaţiile de prietenie, să îşi expună liber opiniile dar mai ales să le argumenteze conform propriilor convingeri.

► Referate/proiecte prezentate de elevi: “Fenomene meteorologice extreme – uragane, tornade”, “Deşertificarea”, “Topirea gheţarilor”, “Foametea la nivel global”, “Defrişările”, “Creşterea nivelului Oceanului Planetar – studiu de caz: Inundaţiile din Veneţia”, “Incendiile forestiere din Amazonia şi Siberia”, “Poluarea oceanelor”, “Extincţia anumitor specii de animale” etc.

► Materiale video vizionate în cadrul activităţii: