Ziua Națională de Comemorare a Victimelor Holocaustului din România omagiată de elevii Școlii Gimnaziale ”I.Gervescu” Săvinești

În luna octombrie 2019 se împlinesc 78 de ani de la unul dintre cele mai întunecate episoade din istoria României. În octombrie 1941, regimul Ion Antonescu declanşa faza finală a distrugerii în masă a evreilor din România şi din teritoriile administrate. În iunie 1942, începea, de asemenea, deportarea romilor în Transnistria. Sute de mii dintre cei deportaţi au murit prin împuşcare, din cauza frigului, a lipsei de hrană sau a bolilor epidemice.

Această zi a fost marcată de elevii claselor a VI-a, a VII-a și a VIII-a, coordonați de prof. Alexandra Imbru, prof. Mihaela Aparaschivei și prof. Alexandra Curbăt, asistând la prezentari power-point și dezbateri referitoare la Holocaust, precum și participând la un concurs tematic dedicat acestui episod istoric.

La finalul activității, elevii au fost răsplătiți cu diplome.

uu

uy