Ziua Culturii Naționale și

169 de ani de la nașterea lui Mihai Eminescu

Ziua de 15 ianuarie 2019, aflată sub egida celebrării a 169 de ani de la nașterea marelui poet național Mihai Eminescu, a fost una deosebită și emoționantă la Școala Gimnazială „I.Gervescu” Săvinești, unde elevii și cadrele didactice au marcat acest eveniment.

Coordonați de d-na director adjunct, prof. Mădălina Ivanov și pregătiți de înv. Maria Popîrda, înv. Mihaela Crăciun și înv. Rareș Nicorescu, elevii s-au întrecut în recitarea celor mai frumoase și cunoscute poezii scrise de Mihai Eminescu și au prezentat postere și lucrări realizate de ei, inspirate din opera marelui nostru poet.

”… Și pentru că toate acestea trebuiau să poarte un nume/ Li s-a spus simplu ”Eminescu” – sub acest generic și elevii de la Școala Gimnazială Nr.1 Săvinești, îndrumați de d-na prof. Mihaela Aparaschivei, l-au omagiat pe Mihai Eminescu printr-un moment artistic și au realizat o expoziție cu numeroase lucrări artistice create de ei, inspirate din poeziile eminesciene.

5'